Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának Kiskun Múzeuma
A Kiskun Múzeumot 1902. december 7-én Kiskunfélegyháza városa alapította Szalay Gyula gimnáziumi tanár javaslatára, szabályrendeletét 1905-ben hagyták jóvá.
Törzsgyűjteményét az algimnázium régiségtára és egyéni adományok alapozták meg. A megalapított múzeum címe “Kiskunfélegyházi városi museum” volt, pecsétjében az alapítás dátuma 1902.
Az egyre gyarapodó gyűjteményt 1912-ben a Kisvárosháza épületében, majd 1942-ben a Kiskun kerületi székház épületében helyezték el, itt lelt végleges otthonra. Az első kiállítás az épületben 1942. május 14-én nyílt meg. Az évek során, a múzeum működése mellett az épületében volt hadikórház, városi bérlakás és járási hivatal is, amelyeket az 1960-as években sikerült elhelyezni; így az egész barokk műemlék épület a múzeum céljait szolgálja 1965-től a mai napig is.
A múzeum hivatalosan 1951 óta viseli a Kiskun Múzeum nevet.
A Kiskun Múzeum, mint területi múzeum, Kiskunfélegyháza járás és a történelmi Kiskun Kerület emlékeit gyűjti, őrzi és mutatja be. Fő gyűjteményi csoportjai régészet, természettudomány (kőzet, ásvány, őslény), numizmatika, helytörténet, büntetéstörténet, néprajz, képző- és iparművészet.
A múzeum épületegyüttesében 11 állandó tárlat látható:
Holló László festőművész alkotásai
Holló-díjas alkotók tárlata
Kincsek a raktárból (régészeti kiállítás)
Büntetéstörténeti kiállítás (börtönmúzeum a kerületi börtön épületében)
Vallási élet emlékei a Kiskunságban (börtönkápolna)
“Hadak útján” (katonatörténeti kiállítás)
TUDÁS-TÁR – ÉLMÉNY-TÉR (természettudományi tanulmánytár, fegyvergyűjtemény tanulmánytára, néprajzi tanulmánytár és szabadtéri kiállítás)
Pajkos-Szabó féle műemlék szélmalom
Árpád-kori veremház rekonstrukció
dr. Magyari Béla kiképzett űrhajós életút kiállítása.
A Kiskun Múzeumhoz tartozik városunk két büszkeségének emlékháza, melyek közérdekű muzeális kiállítóhelyek a Petőfi Sándor Emlékház és a Móra Ferenc Emlékház.
A múzeum e három helyszínen várja az érdeklődő látogatókat. Az állandó kiállítások mellett időszaki tárlatokat, ismeretterjesztő előadásokat, helyi érték gyűjtést, konferenciákat, múzeumi családi szabadidős programokat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat, helyismereti vetélkedőt, nyári történelmi tábort szervez az intézmény, valamint aktívan részt vállal pályázatok lebonyolításában is.