szentbenedekgimnazium

Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium

Az Eötvös-féle népoktatási törvény 1868-ban az elemi oktatás korszerűsítése mellett a tanítóképzés helyzetét is rendezte. Előírta 20 intézet felállítását.
Alapításukra 1871-ben került sor és a minisztérium úgy döntött, hogy egy alföldi város is kap tanítóképzőt.
A felállítandó iskoláért több helység is versengett: Csongrád, Hódmezővásárhely, Orosháza és Szarvas nyújtott be kérelmet az intézmény elnyeréséért.
A minisztérium Csongrádot tartotta legalkalmasabbnak az alföldi tanítóképző elnyerésére, de a szabályozatlan Tisza, a gyakori árvízveszély felvetette annak szükségességét, hogy a képzőt 5 év után más városba helyezzék.
Városunk polgárai, élükön dr. Szivák Imre akkori országgyűlési képviselővel sokat tettek azért, hogy az intézet Kiskunfélegyházára kerüljön 1876-ban. A képző első otthona a mai öreg Constantinum épületének emeleti részén volt, 28 évig működött a gimnáziummal együtt, szűkös körülmények között ebben az épületben. Baumgarten Sándor műépítész az iskola tervét már korábban elkészítette, de a beruházás költségeinek hiánya miatt az építkezés elmaradt.

1894-ben a város felajánlott 5 hold telket a vasúti sétány mellett, a Kossuth utcai fasor déli oldalán, és az építési költségekhez 50 ezer forintot adott. A kivitelezés munkáit Schreiber Gyula építési vállalkozó nyerte el. Az új iskola megteremtéséért sokat tett Csepreghy Endre igazgató, aki maga is siettette a költségvetés állami jóváhagyását.

1902-ben az Országgyűlés végre megszavazta az építkezés költségeit. A város újabb 10 ezer Ft támogatást adott, az ünnepélyes átadásra 1904-ben került sor. Ez az iskola nevelte több mint nyolc évtizeden át a Duna–Tisza köze és a Tiszántúl nagy területének néptanítóit.

A felépült iskola hatalmas épülettömbje az eklektika stílus jegyeit viseli. Megnyerően szép a főhomlokzat falsíkjának középső része. Az első világháború utáni megszállás az épületben csak kisebb károkat okozott. A második világháború már mélyebb nyomot hagyott az épület külső és belső állagában.

1944/45-ben először német hadikórház, majd orosz katonai kórház, később (hadi) fogolytábor és végül szovjet laktanya működött a tanítóképzőben. Több mint két évig tartó katonai igénybevétel után és a december 18-i bombázás következtében teljesen használhatatlanná vált az épület.

1946-ban kapta vissza az igazgatóság a tanítóképző épületet iskola céljára. Rövid idő alatt, megfeszített munkával befejeződött a képző újjáépítése, a háború nyomainak eltüntetése.

Az iskola életben maradása érdekében 1949-ben sportgimnáziumi-tagozat nyílt Tulit Péter testnevelő kezdeményezésére. 1954-től 1958-ig az iskola fokozatosan gimnáziummá alakult át dr. Mezősi Károly, neves Petőfi-kutató vezetésével, aki 1940-57-ig volt az iskola igazgatója.
Az országosan is híres tanítóképzőt, mely középfokú végzettséget adott, 1957 júniusában megszüntették. A felsőfokú tanítóképzés helyszínéül már nem Kiskunfélegyházát jelölte ki az új rendszer oktatási vezetése. 86 éves színvonalas tevékenységét fejezte be ekkor az intézet.

1962-63-ig fiúgimnázium, majd 1963 szeptemberétől koedukált gimnázium lett. 1967 óta biológia-kémia tagozat is működött az iskolában. Az utolsó gimnáziumi osztály 1975-ben érettségizett. Sok híres személyiség került ki a képző falai közül.

1972-ben újabb változást ért meg az iskola, a sportgimnázium, majd gimnáziumi képzés után gépészeti szakközépiskolává alakították át az intézeti oktatást.

A 2000-es évek elején elindult az informatika képzési terület is, ami azóta is töretlen népszerűségnek örvend. Az iskola több évtizede folytat két tanítási nyelvű képzéseket, mind német, mind angol nyelven. Ezeken a tanulmányi területeken kiemelkedő nyelvismeretre és szakmai tudásra tesznek szert tanítványaik.

Az iskolaépület legfelső emeletén található a fiúkollégium, ami a távolabb lakó diákok számára biztosít elhelyezést.

A PG 2013. szeptembere óta működik a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátságának fenntartásában.1)

Szerkesztés alatt…

Kedves 150 éves iskola! E helyről is köszöntelek!

„Dörmögj testvér egy sor Petőfit, köréd varázskör teremtődik…”(Illyés Gyula)

Egésznapos ünneplésünk jelentős állomásához érkeztünk, ide a délelőtti ünnepség folytatásaként az „Ősballagás” záróeseményének színhelyéhez, a Köllő Miklós alkotta Petőfi-szoborhoz.
Köszöntöm a 150.-ik évfordulóra „hazaérkezett” öregdiákokat, a városi és országos elöljáróságokat, az intézet régi és jelenlegi tanárait, dolgozóit, diákjait, minden kedves megjelentet.
A délelőtti ünnepség elsősorban a 150 éves jubileumról szólt, most az iskolai Petőfi-kultusz, a Petőfi-hagyományok ápolásáé lesz a főszerep.
A mai napon kettős a jubileum, szeretett iskolánk 1956. június 16.-án vette fel a Petőfi Sándor nevet. Akinek ezt köszönhetjük, dr. Mezősi Károly tanítóképzős iskolaigazgató, országosan elismert Petőfi-kutató.
Bár sok évtizedet elsodort már az idő — nekünk Mezősi Károly szelleme a 150 éves iskola falaiból sugárzik.
Itt érezzük magunk között, itt teremtett olyan iskolát nehéz időkben, ahol ma is a Petőfi iránti tisztelet, az emberszeretet, a tudás tisztelete, a méltányosság a meghatározó.
Itt Kiskunfélegyházán bármilyen Petőfihez kapcsolódó ünnepség, megemlékezés, történelmi esemény is volt, az öreg iskola diákjai (tanítóképzősök, testnevelési gimnazisták, Petőfi Gépészetisek és a jelenlegi iskola, a PG közössége) mindig nagy számban, sokszor a teljes iskola létszámával volt és van jelen így, a mai ünnepen is.

Tisztelt Ünneplők!

Iskolánk minden jelentős eseményén, kapcsolataiban megelevenedik a Petőfire emlékezés.
A teljesség igénye nélkül: A 75 – 100 – 125 éves és a mai jubileumi évfordulós ünnepség, a Petőfi születési és halálának, valamint az 1848–as forradalom és szabadságharc évfordulós iskolai és városi megemlékezései, a Petőfis sportrendezvények, a Petőfi Nevét Viselő Középiskolák Országos évenkénti találkozói (iskolánk 3 alkalommal vállalta a rendezést), a Kárpát-medencei Petőfi Nemzeti Diákszínjátszó Találkozók, a segesvári Líceummal több, mint 20 éves testvériskola-kapcsolat, az ottani Magyar Kabinet avatása Petőfi dombormű adományozással, a fehéregyházi március tizenötödikék, a Petőfi-zarándokutak, a rendhagyó irodalom- és történelemórák, országosan is elismert irodalomtörténészek, dr. Losonci Miklós, dr. Praznovszky Mihály, dr. Kerényi Ferenc és hadtörténész, dr. Hermann Róbert tolmácsolásában, az előkertben 2002’-ben felállított Petőfi-szobrunk, az iskolazászló, a ballagó tarisznya, a jelvény, a szalag és sorolhatnám.

Kedves Segesvári Tanárkollégák!

Vigyétek hírül, hogy e gyönyörű Petőfi-szobor, ami a történelem viharában városunkba került – áll, büszkén hirdeti itt a főtéren az összetartozást.

A mai iskola kedves Tanárai, Oktatást Segítői, kedves Diákok!

Mindennap találkozhattok iskolánkban a platánsoros Kossuth utcáról a nagykapun belépve, először az előkertben található Petőfi-szoborral, a főlépcsőn menve baloldalon a dr. Mezősi Károly kutatóra emlékeztető emléktáblával, az alaksorban a bekeretezett Petőfi-szobrokat ábrázoló faliképekkel, a magasföldszinten a városunk által 1999-ben adományozott, az erdélyi Fehéregyházán felavatott Petőfi-szobor fotójával, a könyvtár olvasótermében található Petőfit ábrázoló festménnyel, az igazgatói irodában Petőfit ábrázoló plakettekkel.
Az első emeleti freskót is Petőfi vers ihlette.
A számtalan tablón visszaköszönő Petőfi-dombormű vagy fotó, a kollégium folyosóján látható Petőfi-mellszobor és sorolhatnám.
Az elmúlt évtizedekben az iskolatípusok nevében is megjelent a Petőfi név:
Petőfi Sándor Gimnázium, Petőfi Sándor Gépészeti Szakközépiskola a mai iskola nevében is őrződik a Petőfi-hagyomány, hiszen a PG az iskolában és a városunkban is a Petőfi iránti tiszteletet fejezi ki.

Kedves Mindannyian!
Tartsuk meg ezt az összetartó közösséget! Kívánom, maradjon meg iskolai közösségünkben az egyetértés és a tenniakarás!
Legyen mindig ilyen szívmelengetően szép ünnepünk, mint ma!
A közösségérzés kifejezéseként Reményik Sándor gyönyörű soraival kívánok mindannyiunknak további szép ünnepet:
„Itt vagy a Körös partján, vagy a Tátra tövén,
csöndes őrhegyen,vagy Amerikában,
szétszórva százfelé, a végtelen világba,
Mi együtt vagyunk, s egymás felé fut szíveinknek álma.”

Isten éltessen 150 éves iskolánk!
Állami Tanítóképző, Testnevelési Gimnázium, Petőfi Sándor Gimnázium, Petőfi Sándor Gépészeti Szakközépiskola, Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium!
„Petőfi szelleme ragyogja be ezt az iskolát!”

Elhangzott 2021. szeptember 18-án, a Petőfi-téren az iskola felkérésére.


  • szentbenedekgimnazium.txt
  • Utolsó módosítás: 2023/01/12 10:13
  • szerkesztette: kiskunadmin