2. tabló
A várost emelt fővel és büszkén sétáljuk végig, hisz lánglelkű költőnk is látta azokat az épületeket, helyszíneket, amelyek a 19. századi Félegyháza történetét hirdetik. Az tény, hogy Petőfi e városban eszmélt tudatára, itt sajátította el ékes anyanyelvünket – ezt nem veheti el tőlünk senki. Számos kutató munkálkodott azon, hogy napvilágot lásson végre költőnk születésének helye. Sokan biztosra veszik az elfogadott irodalomtörténeti megállapítást, de a félegyháziak vitatják azt. Felmerül a kérdés: Biztos ez a legfontosabb költőnkkel kapcsolatban?
Petőfi Sándor költészete, örökérvényű mondanivalója halhatatlanná teszik ŐT! Példakép határon innen és túl! Petőfi MINDENKIÉ! Mi tehetünk kultuszának ápolásáért?
Bajor Gizi így nyilatkozott: „egy okos ember azt mondta nekem, hogy addig élünk, míg emlékeznek ránk.” Ez valóban így van.
Tudunk annyit tenni, hogy Petőfi velünk „éljen”? A kérdésre a válasz: természetesen.
De ahhoz, hogy meg tudjuk élni Petőfit, tovább tudjuk Őt örökíteni, fel kell nőnünk kultuszának ápolásához. Ismernünk kell minden oldaláról az adott kor eseményeit és eszményképeit, a társadalmi és gazdasági helyzeteket, a társadalomban betöltött személy szerepét. Ha már értjük, akkor meg tudjuk ragadni azt, ami igazán fontos.
Nem elég elsétálni nap mint nap egész alakos szobra mellett a róla elnevezett téren, hanem mindenkinek ismernie kell Őt, tudni és beszélni kell zsenialitásáról, különcségéről, akaratáról, elhivatottságáról.
„A múltat tiszteld a jelenben s tartsd a jövőnek” – írja Vörösmarty Mihály.
Ezen az elven készült el ez a tabló, ami bemutatja a városunkban kialakuló Petőfi-kultuszt és azokat a neves személyeket, akik időt, energiát nem sajnálva életükkel, munkásságukkal megalapozták lánglelkű költőnk emlékének ápolását.
A félegyházi Petőfi-kultusz születése; Dr. Pásztor Ferenc; Dr. Szerelemhegyi Károly; Dr. Holló Lajos; Szalay Gyula; Dr. Porst Kálmán; Dr. Cserép József; Dr. Kiss István; Dr. Szirák Ferenc; Simay Ferenc; Dr. Mezősi Károly; Fekete János
Negyvennyolcas eszmék Móra Ferenc írásaiban
Móra Ferenc abban az időben született Kiskunfélegyházán, amikor a függetlenségi gondolatok, az 1848/49-es szabadságharc eszméi a nép szívében még a kiegyezés utáni évtizedekben is töretlenül éltek tovább, a Petőfi iránti tisztelet pedig eleven erőkkel hatott. Móra Ferenc ifjúságának idején úgy vallottak nagy költőnkről, hogy e város szülötte, amit hinni, hirdetni és éltetni kell.
Móra Petőfi iránti rajongása a Félegyházi Hírlapban a költő halálának 50. évfordulóján megjelent vezércikkében olvasható.
Az akkor 20 éves fiatalember a magyar irodalom legszebb gondolatait fogalmazta meg Petőfiről.
Az írás kiállításunk vezérfonalául is szolgál: lássuk a költőt, a lelkét, forgassuk, olvassuk költeményeit.
Móra Ferenc: Petőfi. In Félegyházi Hírlap, 1899. július 31.
A vezércikk Vas László közművelődési szakember, a Kiskun Múzeum munkatársa
tolmácsolásában hallható.
Zenei hanganyak: Széljáró Balladás - Kiszáradt a tóbul…